Jelly Bean Quiz

We placed ten different flavors in each cup and wrote down the ten flavors.  Each participant wrote down as many flavors as they could identify.  The five with the most correct went on to the final round where they had a cup with 15 different flavors.

We bought our jelly beans off of amazon.com for $16 for fifty different flavors.  Of course, the winner received jelly beans.

We did our best to keep them from working together by handing out a different assorment of flavors to each person who showed up with group of friends and we watched them as best as we could. 

This activity doesn’t take much time, but a large number of teens chose to participate.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s